Parádní cesta

Carcassonne

Francie skrývá mnoho krás, od rozeklaného pobřeží Normandie, po město lásky Paříž, levandulí provoněnou Bretaň a malebná městečka na jihu země. V historii se ozývala často, vzešlo z ní několik vojevůdců a státníků, kteří vedli svůj lid kupředu, nebáli se bojovat za svoji vlast, měli dost odvahy, aby si vzali zpět, co jim patří. Nikdy nestáli v pozadí. A tak se utvářela města jako Carcassonne.


Ze středověku


Carcassonne patří k nejzachovalejším památkám a pevnostem v celé Evropě. Jeho unikátní vzhled a mohutné opevnění bylo roku 1997 dokonce zařazeno na seznam kulturních památek UNESCO.


Už v 6. století před naším letopočtem se na malém návrší v regionu Aude na jihu Francie usadili iberští Keltové. Divoká doba nepřála poklidnému životu, a tak o bezmála tisíc let později, kdy vládu nad územím ovládli Římané, vzniklo opevnění, které je k vidění dodnes. Město si jednotlivé rody a vládci přehazovali jako horký brambory a každý jeho vzhled ještě vylepšil, aby bylo maximálně nedobytné - Góti, Chlodvík I., Arabové, Pipin Krátký, Karel Veliký nebo rod Trencavelů. V 18. století visel osud hradeb na vlásku, byly před zbouráním. Byla by to škoda, dnes patří k největším skvostům Evropy.


Mimo hradby


Pod kopcem se kolem hradu krčí typické jihofrancouzské město. Víc než to je úchvatné jeho okolí.


  • Perpignan

  • Narbonne

  • Toulouse

  • Montpellier


Záchrana


V 18. století visel osud hradeb na vlásku, byly před zbouráním. Byla by to škoda, dnes patří k největším skvostům Evropy. A každý, kdo jej ještě nestačil navštívit, je ochuzen o jedinečný historický zážitek, který je na dohled francouzské riviéře.