Parádní cesta

Vydejte se na magický ostrov Mont Saint Michel

Až budete mít naplánovanou cestu do Normandie, rozhodně nezapomeňte navštívit žulový ostrov Mont Saint Michel, jednu z perel na seznamu světového dědictví UNESCO.

Hora svatého Michaela

Toto zajímavé místo byl až do roku 1879 přílivový ostrov, dnes se na něj dostanete suchou nohou po silnici. Zajímavý úkaz, který jinde v Evropě nenaleznete, můžete pozorovat při každém odlivu – hladina moře zde klesne o 15 metrů a otevře se vám pohled na odhalené mořské dno až do vzdálenosti 15 kilometrů od pobřeží. Jedná se o největší rozdíl mezi přílivem a odlivem v Evropě. Voda se přitom při přílivu či odlivu pohybuje rychlostí koně ve cvalu – okolo 10 km/h.

Historie ostrova

Dávno před příchodem křesťanů byl prý ostrov pro Kelty důležitým rituálním místem, kam odcházely duše zemřelých. Již v roce 708 zde byl postaven první křesťanský svatostánek – a to na základě zjevení archanděla Michaela.

Hora se stala cílem poutníků z širokého okolí. Na konci 10. století bylo na ostrově založeno opatství a vesnice, která se postupně rozrůstala, až ve 14. století zabrala celý prostor ostrova. V 15. století byla dokončena gotická katedrála. Co si myslíte, že se s horou stalo během Francouzské revoluce? Opatství bylo zrušeno a jeho prostory byly využívány až do roku 1863 jako vězení. Později se hora stala národní památkou.

Jak se na ostrov dostat?

Pokud jedete na výlet autem, počítejte s tím, že budete muset odstavit auto na vyznačeném parkovišti a dále pokračovat kyvadlovou dopravou – jezdí každých 10 minut.

Vzdálenost Mont Saint Michel:

  • od Paříže 336 km
  • od Rennes 60 km

Těšíte se na nezapomenutelný zážitek?