Parádní cesta

Hora svatého Michaela

Hora svatého Michaela


Na severu Francie a jižně od Lamanškého průlivu se v úzké zátoce na malém přílivovém ostrůvku tísní Hora svatého Michaela. V době přílivu je skála obehnána vodou, při odlivu, kdy voda klesne o víc než 15 metrů, se objeví rozeklané žulové dno.


Historie


Jako výrazná krajinná dominanta neunikl už dávno v minulosti pozornosti Keltů. Věřili, že hora je jedním z mořských hrobů, kam odcházejí na odpočinek duše zemřelých. Biskup Aubert z Avranches nechal dokonce roku 708 vystavět na vrcholu modlitební kapli. Poslední, kdo zde odpočívá, je Conan I.se svým synem Geoffroym. Pak už ostrov podléhal jen marnému dobývání a obléhání. Chvíli byl klášterem, později opatským chrámem. Poslední ranou pro něj byla Francouzská revoluce, kdy se z vystavěných budov stalo vězení. Takový osud si tato památka nezasloužila. Svůj věhlas a jedinečnost získala Hora svatého Michaela až v roce 1874, kdy byla na nátlak veřejnosti prohlášena za národní památku.


Po Paříži


Francii v návštěvnosti vévodí její hlavní město. Ikonická Eiffelova věž láká ročně stovky tisíc turistů, kteří se snad nikdy nenabaží croissantů, lásky a romantických procházek. Ale právě přírodní úkaz Hora svatého Michaela (Mont-Saint-Michel) je hned druhá v pořadí. Jedinečná scenérie a zachovalé interiéry nikdy neomrzí, nabízí vyváženou kombinaci chytlavé historie a divů přírody. Uvnitř na vás padne tíha let minulých, kdy pevnost odolávala nájezdům okupantů a postupně se měnila do dnešní podoby.


Není sám


I když je přílivový ostrov hezký na pohled a každý den mění svou podobu, není zdaleka jediný.


  • Eilean Donan ve Skotsku

  • Ko Nang Yuan v Thajsku

  • Sveti Stefan v Černé Hoře

  • Haji Ali Dargah v Indii

  • Lindisfarne v severní Anglii